Swornegacie – burzliwa historia malowniczej krainy

Swornegacie to niewielka wieś turystyczna położona w województwie pomorskim, na ziemiach kaszubskich. Malowniczy krajobraz tereny te zawdzięczają sąsiedztwu Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz akwenom wodnym. Mamy tu bowiem do dyspozycji Jezioro Karsińskie, Jezioro Witoczno, a także szlak kajakowy w korycie rzeki Brdy. Bogactwem regionu jest agroturystyka, oparta na naturalnych walorach, takich jak roślinność, ciekawe i krystalicznie czyste kąpieliska oraz niewątpliwie urokliwe zakątki.

Historia miejscowości

Pierwsza wzmianka o tych terenach pochodzi z zapisków papieża Grzegorza X, z lipca 1272 roku, który to powierza w opiekę znajdujący się na tych terenach zakon augustianów kurii chełmińskiej. Czasy agresji krzyżackiej nie pozostały dlań obojętne, toteż w 1303 roku za zgodą Wacława III nastąpiło zjednoczenie zakonów znajdujących się w całej okolicy, które jednak nie było w stanie odeprzeć wrogich ataków. Zaledwie trzydzieści lat później powstało tu wójtostwo krzyżackie po to, by w 1466 roku na mocy II pokoju toruńskiego ponownie region został wcielony do Królestwa Polskiego. Bogata i zarazem burzliwa historia Swornegaci odcisnęła piętno na całej okolicy. Kolejne lata upłynęły w spokojnej harmonii mieszkańców, o czym świadczą kroniki kościelne i zapiski władców panujących na tych terenach. Budowle w większości drewniane, nie pozostawiły po sobie śladu do czasów współczesnych, a pierwsze murowane obiekty powstały na przełomie XIX i XX wieku. Część z nich podziwiać możemy do dnia dzisiejszego.

Czasy II wojny światowej Swornegacie przetrwały bez uszczerbku w infrastrukturze. Przyczyną tego był fakt wysiedlenia mieszkańców, trudniących się rybołówstwem i pracą w lesie. Tereny przeznaczone zostały przez hitlerowców na poczet ćwiczebny, co przez nieostrożność kadetów wywołało pożar, który spustoszył część wsi. Po wojnie została ona odbudowana i nabrała obecnego charakteru.

Obecnie Swornegacie to wymarzone miejsce wypoczynku dla podróżników, którzy mogą cieszyć się różnorodnością jaką zapewnia baza noclegowa (meteor-turystyka.pl). Noclegi w Swornychgaciach pozwalają na komfortowy pobyt w wysokim standardzie ośrodków, przy niewielkich opłatach. Swornegacie to malownicze tereny, które posiadają ciekawą ofertę turystyczną. Wśród niej znajdziemy interesującą rozrywkę, wyjątkowe zabytki i kuszącą infrastrukturę gastronomiczną. Wszystko, co powinien posiadać wakacyjny kurort, znajduje się na terenie Swornegaci, z czego my turyści możemy się cieszyć podczas pobytu.

Niektórym jeden akwen wodny to zdecydowanie za mało. Dla takich osób na turystycznej mapie Polski też się coś znajdzie. Mianowicie na północy naszego kraju znajduje się nadmorska miejscowość Rowy. Można się w niej cieszyć nie tylko Bałtykiem, ale także jeziorem Gardno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>