Czerwone cegły neogotyku – kościół w Rusinowie

Rusinowo to nieznana na turystycznej mapie Polski perełka, która skutecznie ukrywa się przed turystami od wielu lat. Wioska znajduje się na terytorium województwa zachodniopomorskiego, stanowi część powiatu sławieńskiego i gminy Postomino. Mieszkańcy wsi od dawien dawna trudnili się rolnictwem – i albo byli oporni na rodzącą się na przełomie XIX i XX wieku modę na wypoczynek nad morzem albo nie byli w stanie lub nie chcieli porzucić rolniczych tradycji. A te wywodzą się aż z XIII wieku, kiedy to rodzina von Rutze sprowadziła na te obszary osadników z Dolnej Saksonii i Nadrenii. Niezbyt dużo wiadomo o tych ludziach, zawieruchy na przestrzeni dziejów zatarły historię wsi, a sami osadnicy także nie starali się by trwale zapisać się na kartach kronik.

Jest pewne, że w czasach średniowiecznych powstał tutaj kościół. Jedyna wzmianka na jego temat dotyczy zmiany księdza: „Tego dnia z polecenia Księcia Pana Bogusława dla kościoła wsi Rusinowo, wolnego wskutek rezygnacji proboszcza Mathie Simonisa został instytuowany Andreas Danckqwardt, płacąc jednego florena”. Istniał jeszcze w II połowie XIX wieku – wtedy to sołtys Martin Schüttpelz wyszedł do mieszkańców Rusinowa z inicjatywą budowy kościoła w stylu neogotyckim. Do budowy wykorzystana została czerwona cegła. Pozostałości po wyburzonej świątyni „poszły” na budowę kościelnego i cmentarnego muru. Wszystko wskazuje na to, że ze starej do nowej świątyni zostały przeniesione dzwony, chrzcielnica oraz drewniana rzeźba świętej Anny Samotrzeć. Pozostałe ozdoby sakralne oraz drewniane figury Adama i Ewy zaginęły w tajemniczych okolicznościach, chociaż legenda mówi, że zostały zakopane gdzieś w Rusinowie. W latach 70. XX wieku przykościelny cmentarz ewangelicki został zlikwidowany, a wraz nim zlikwidowana została historia mieszkańców wsi. Obecnie kościół jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny – przychodzą do niego katolicy.

Plaża w Rusinowie nie wie co to turystyczne oblężenie. Dzięki tak kameralnej atmosferze noclegi [] są szczególnie cenione przez miłośników ciszy i spokoju, dla których modne kurorty nie są miejscem dobrym do wypoczynku z uwagi na zgiełk i hałas. Baza noclegowa dopiero się rozwija, ale nic nie wskazuje na to, że w tej wsi nastąpi turystyczny boom, co jest wspaniałą wiadomością dla tych, którzy kochają przestrzeń na plaży oraz niczym niezakłócone melodie komponowane przez fale Bałtyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>