Atrakcje pełne walorów Kudowy-Zdroju

Położona w Kotlinie Kłodzkiej Kudowa-Zdrój wyróżnia się na tle innych miejscowości uzdrowiskowych tego regionu łagodniejszym mikroklimatem, wynikającym z położenia na południowym stoku. Znajdziemy tu bardzo liczne atrakcje turystyczne, a baza noclegowa zachęca do wypadów do okolicznych wsi i na górskie szlaki. Tylko 150 km dzieli ją od czeskiej Pragi. Tematyka noclegowa miasta jest często poruszana ze względu na wypoczynkowo-uzdrowiskowy charakter miejscowości. Możemy być więc pewni, że znajdziemy tu kwaterę, która będzie odpowiadała naszym standardom oraz oczekiwaniom.

Kudowa-Zdrój od wieków znana była ze swoich wód mineralnych, którym przypisywano lecznicze właściwości. Modnym uzdrowiskiem stała się w czasach przedwojennych, już wcześniej jednak, bo w drugiej połowie XVIII wieku, powstawały tu przepiękne szpitale uzdrowiskowe, do dziś zachwycające architekturą. Centralnym miejscem jest Park Zdrojowy, z trzema ujęciami wód, położony pośrodku miasteczka. Założony został w XVIII wieku i do dziś zachwyca egzotycznymi roślinami, jak saganowce, rododendrony, draceny, agawy i kaktusy i kilkusetletnie drzewa rodzimych gatunków. W parku zwraca uwagę również budynek Pijalni Wód Mineralnych – półkolisty gmach w secesyjnym stylu, wewnątrz którego wymalowane zostały freski przedstawiające Dolny Śląsk początków XX wieku, czyli z czasu, kiedy powstał budynek.

W okolicy parku znaleźć można kawiarnie, sklepy z pamiątkami, restauracje, wille, pensjonaty i inne obiekty oferujące noclegi. Kudowa-Zdrój słynna jest też z Kaplicy Czaszek, nie mniej warty uwagi jest skansen Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w dawnej wsi Pstrążna. Odwiedzić należy rzemieślniczy Szlak Ginących Zawodów, gdzie zobaczymy, jak funkcjonowała kuźnia, warsztat garncarski czy jak wypiekano dawniej chleb. Ponadto na uwagę zasługują takie obiekty jak Muzeum Minerałów – a wśród jego eksponatów fragmenty meteorytów i jaja dinozaura, Muzeum Zabawek czy Muzeum Żaby – pokazujące przyrodę Parku Narodowego Gór Stołowych.

Będąc w Kudowie-Zdroju, można wybrać się w Góry Stołowe, gdzie spotkamy naprawdę niezwykłe krajobrazy, do sanktuarium Maryjnego bazyliki w Wambierzycach, czy też do Dusznik-Zdroju, gdzie przebywał, a nawet koncertował, Fryderyk Chopin i gdzie znajdziemy także unikatowe w skali Europy Muzeum Papiernictwa. Miasteczko jest samo w sobie niezwykłe, a do tego położone w okolicy, która pełna jest niezwykłych walorów turystycznych. Zachęca zarówno do zwiedzania zabytków, jak i aktywnej turystyki na okolicznych pieszych i rowerowych szlakach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>